Как да започнем бизнес – създаване на бизнес план

Заглавие
Пишат се основните дани на фирмата като име, адрес телефон, електрона поща факс, Заглавие на бизнес плана и др. Тази страница трябва да е оформена добре, като дизайнът първото нещо върху което попада погледа на четящият.

Описание
Описва се какъв бизнес ще се развива, описание на продукти, пазари, какво прави вашият бизнес уникален. Трябва да се опишат характера на продуктите, местоположение на бизнеса, защо е избрано това местоположение.

Описание на законовата организация на бизнеса, най- честата правна форма е едноличен търговец. Описват се партньорите, Какви разрешителни и лицензи ще са нужни за бизнеса, кои разрешителни и лицензи са набавени, каква е вероятността да се набавят другите, как се вижда във времето набавянето на не набавените лицензи и разрешителни.

Типа на бизнеса дали производство на продукт, услуга, търговия или някаква смесица между всичките. Дали някой е развивал подобен вид бизнес преди.

Типа на продукта или услугата. Защо бизнеса ще е изгоден. Какви са възможностите за разширение. По кое време бизнеса ще бъде отворен. Какво знаете за бизнеса от личен опит, публикации, банкери и специалисти. основните цели които стоят пред бизнеса, защо сте решили да се захванете име но с този вид бизнес, и защо въобще сте се насочили към развитие на някакъв бизнес.

Описание на местоположението на бизнеса. Защо е избрано това местоположение. Местоположението на бизнеса играе решаваща роля в бизнеса. Трябва де се реши какво пространство е нужно на фирмата, в каква сграда.Най-често местоположението което се избира за бизнеса е в близост до клиентите, като трябва де се обсъди и другата алтернатива, дали някакво друго местоположение няма да е по-изгодно, например ако алтернативата на друго положение е по добра, трябва внимателно да се види какво е равнището на приходите и какво е равнището на разходите при различните местоположения на бизнеса, съпоставянето на приходите с разходите и избор на най-икономически съобразното местоположение.. Не е лоша да се предвидят и демографски тенденции, зависещи от местоположението. Дали ще се закупува недвижим имот или ще се взима под наем, предимствата и недостатъците на отделните алтернативи, защо е избрана именно тази алтернатива, с какво тя е по-добра от другите алтернативи.

Тук трябва де се опишат преимуществата на стоките и услугите които фирмата ще предлага, спрямо конкурентни продукти. Как смятате да биете конкуренцията. Да се изясни конкурентноспособноста на бизнеса.

Маркетинг
Маркетинга има ключова роля за това един бизнес план да е успешен. Всеки бизнес се гради на задоволяване на някакви нужди, и откриването на тези нужди и задоволяването им е в основата на всеки бизнес, за да е успешен този бизнес трябва де се направи възможно най-ефективно задоволяването на тези нужди от гледна точка на бизнеса.
За да бъде един маркетингов план сполучлив, трябва много внимателно да се изучат клиентите и техните предпочитания, очаквания, какво ще е потреблението на стоката или услугата при различни ценови равнища, каква е най правилната ценова стратегия  която се прилага към всеки отделен пазарен сегмент.

Определяне на клиентите, тяхната възраст, пол, доходи, образование, семейно положение и др.обикновено най напред се разглеждат тези клиенти които, най-вероятно биха си закупили продукта или услугата от фирмата, Да се разгледат възможностите на по-късен етап да се модифицира продукта, така, че да може да задоволява и други клиенти.
Трябва да се засегнат следните въпроси:

1. Кои са вашите клиенти ? Какви са целевите пазари ?
2. Каква е тенденцията на тези пазари, дали те нарастват, стабилни са ,или намаляват. обикновено най-добре е когато тези пазари растат.
3. пазарен дял на фирмата, Каква е ситуацията в момента и каква ще е в бъдеще, защо смятате че така ще се развива пазара.
4. Подробно трябва да опишете големите си пазари. В теорията се смята, че обикновено 20 % от най-големите клиенти дават около 80 % от оборота, Тенденции на развитие на най-големите клиенти. За да се привличат повече големи клиенти би трябвало да им се предложат по-добри условия отколкото им ги предлагат конкурентни фирми. Какви са тенденциите на разширение на тези пазари.
5. Как фирмата смята да увеличи своя пазарен дял, дали въобще и трябва да увеличава пазарният си дял, Как мисли фирмата да стимулира продажбите.
6. Какви ще са разходите за реклама, как мисли да промоцира продуктите си, доколко разходите за маркетинг са обоснователни.
7. Резултати от маркетингови проучвания анкети и др. Заключения от изследвания.

Продажба
Продажбите са важна част от бизнеса, защтото само те носят приходи. Трябва да се съпоставят и от ценова гледна точка. Обикновено ако фирмата навлиза на нов пазар на който няма конкуренти, се опитва да определи такава цена с която да максимизира печалбите си в дългосрочен план. В зависимост от ситуацията трябва да се прилагат различни ценови старатегии. Трябва да се изяснят още въпроси като :

  • каква е конкурентната позиция спрямо конкурентите.
  • Оценявайки конкуренцията по продажби, методите които тя прилага за тези продажби, техники и др.
  • Колко струва обслужването на продукта, сравнение с конкурентите
  • Себестойност на продукта, с разпределение на разходите на продута.
  • Режийни разноски

Ключа за успех е да се направи такава стратегия която да установи вашата политика, която да има постоянно наблюдение върху цените и разходите по себестойността в фирмата и в конкурентните фирми, да се следят промените на пазара, тъй като тези промени въздействат върху конкурентноспособноста на фирмата и се отразяват на печалбата.

Реклама
Описва се как ще се рекламира и стимулира бизнеса. За да успее една фирма в бизнеса не е нужно да има само добър продукт, нужно е да е съчетан продукта и с подходяща реклама. Потенциалните потребители трябва да узнаят за вас и вашият продукт. Неведнъж и лоши продукти са постигали завиден успех по продажби, благодарение на добре подбраните източници на реклама. Все пак не е препоръчително да лъжете много в рекламите. Тук трябва да даде отговор на следните въпроси :

1. Как да се рекламира и стимулира вашият бизнес
2. Къде и как ще се рекламира, изработва се план с конкретните разходи по видове.
3. Как ще се отрази рекламата в себестойността на продуктите на фирмата. Какво е съотношението на рекламата в продуктите на конкурентите
4. Къде и с какви методи си служат конкурентите
5. Каква ще е тяхната реакция след като навлезете в бизнеса. възможно да се получи и обратен ефект, което доста лошо се отразява на не диференцирана продуктово малка фирма.

Технологични процеси и операционен план
Описват се основните технологични процеси които потичат в предприятието. Икономическата им съобразност. Максимален капацитет, натовареност, доколко бизнеса ще е в състояние да си набави на най-изгодни цени нужните му за производството суровини и материали. Какво ще е натоварването на отделни машини, през кои периоди и до каква степен ще се доближи до максималният капацитет, Каква ще е себестойността на продукцията при различни производствени програми.
Описват се наличното оборудване, техническите изисквания към суровините и материалите, цените на които се предполага, че ще бъдат закупени отделните машини експлоатационни разходи на тези машини. Себестойност на 1 час на отделна машина при определено натоварване. Добре е този показател да се определи и от анюитентна гледна точка. Производителност на всяка машина, обща схема на процесите, с мрежови графици.

Преценка доколко оперативният план може да задоволи маркетинговите нужди, Какво се мисли да се прави ако търсенето е по голямо от планираното в маркетинговият план. Дали ще се закупуват нови машини, дали някои операции ще се извършват другаде и др.

Конкуренция
Конкуренцията е начин на живот, среща се навсякъде. Всяка фирма трябва точно да оценява своите конкуренти и факторите от които зависи конкуренцията на отделен пазар, пътищата най-улпешно да се справя с тези фактори. Тук се търси отговор на въпросите:

  • Кои са петимата най-близки директни конкурент ?
  • Кои са косвените конкуренти на бизнеса ?
  • Какви са тенденциите в бизнеса на конкурентите ?
  • Какво сте научили от тях ?
  • Какви са силните и слабите страни на конкуренцията ?
  • Какви са силните и слабите страни на конкуренцията ?
  • Каква е рекламата на конкурентите ?

Персонал и управленски план
Хората са много ценен актив във всеки бизнес. Трябва да се прецени какви умения притежавате вие, и хора с какви умения ще са ви необходими. Управленският план трябва да отговаря на въпроси като :
1. Какъв е вашият опит и как той може да бъде полезен на бизнеса.
2. Какви са вашите слабости и как може ги компенсирате.
3. От колко човека ще е изградена фирмата, опит и образователен ценз.
4. Какви са слабостите на персонала.
5. Кой с какво ще се занимава в фирмата, дали и преди го е правил, как очаквате персонала да се справи с поставените задачи.
6. Какви са потребностите от персонал, какви са плановете за наемане, обучение на персонала.
7. Какво ще е заплащането на служителите, какво ще е работното им време. Доколко заплатата им е обоснователна.
8. Какви ще са разходите за персонал включително, осигуровки, други придобивки и обучение. Доколко си заслужават тези разходи, какво се прави за намаляване на тези разходи в себестойност а.
9. Каква е кривата на опита.И каква ще е производителността на персонала. Доколко и дали е икономически съобразно да се наемат повече хора или пък да се закупят машини.

Резюме
Този елемент на бизнес плана се пише обикновено след като се завърши цялостно плана. Включва описание на основните цели на плана, описание на услугите които ще се предлагат, потенциалните потребители и пазарите за които са предназначени стоките и услугите, по важните акценти от бизнес плана, като управленски опит на ръководителите, нужните финансови средства, основните показатели. Може да се каже, че е един вид съкратен вариант на бизнес плана.