Данъците - високи, никой не ги плаща

Когато се намаляват, приходите нарастват

Акцизите върху алкохола бяха повишени значително през последните години. Ето резултата от това:

"В свой доклад те [митниците] признават, че "приходите от акцизи от етилов алкохол през първите пет месеца на 2007 г. са по-малко от тези през същия период на 2006 г. с 16.4%"...
    Фактите сочат, че от 2004 до 2006 г. броят на купените акцизни бандероли е паднал с около 80%." (Капитал)

Данъкът върху печалбата беше намален значително през последните години и от началото на 2007 година достигна 10%. Резултатът от това е следният:

През 2007 година до момента приходите от данък печалба са с почти 50% по-високи отколкото през същия период на 2006 година - въпреки че данъчната ставка е с една трета по-ниска отколкото през 2006 година. През 2007 година, при 10% данъчна ставка, приходите от данъка като дял от БВП ще бъдат по-високи отколкото бяха преди няколко години при 34% ставка.

Ниските данъци намаляват стимулите за укриване и ускоряват икономиката - и в резултат държавният бюджет получава повече приходи. Това вече не е само твърдение, а се потвърждава всеки път когато се намалят данъците. Вече и премиерът Станишев го е разбрал:

"Един от важните компоненти в това преизпълнение е много голямата събираемост на корпоративния данък, който също бе коментиран като прекалено голям жест към бизнеса, но     доведе до това, че вече не е изгодно да се крие. Там преизпълнението е изключително високо именно заради намаляването на корпоративния данък. Оттам се появиха и ресурсите за по-високи пенсии."

Сега вече сме наясно защо правителството иска да въведе плосък данък от 10% - за да повтори успеха, който постигна с намалението на данъка върху печалбата до 10%. Това е похвално - но не бива да се забравя и осигурителната тежест, която остава твърде висока.